1. עמוד הבית
  2. »
  3. כמה מילים על
  4. »
  5. כמה מילים על איסלנד

כמה מילים על איסלנד

גיא גוטרימן, תושב ומדריך טיולים באיסלנד, מספר לכם על אחת הארצות המרתקות בצפון אירופה

 

מידע כללי

המילה ‘איסלנד’ מעלה על הדעת מקום מרוחק, מבודד, עוטה קרח ורווי בנופים יוצאי-דופן. ואולם, איסלנד אינה כה מרוחקת כפי שניתן לחשוב; ועל אף מיקומה הצפוני, נופיה יותר ירוקים מאשר לבנים. שמה הרשמי של המדינה, שהיא למעשה מדינת אי, הוא ‘הרפובליקה של איסלנד’. איסלנד ממוקמת בצפון האוקיינוס האטלנטי ושוכנת בין האיים הבריטיים וסקנדינביה מדרום-מזרח לגרינלנד מצפון-מערב. איסלנד אמנם מבודדת באמצע האוקיינוס אך האדם הגיע גם אליה. אוכלוסיית איסלנד מונה כ-320,000 תושבים המתפרשים על פני שטח גדול למדי – 103,000 קילומטרים רבועים, מה שהופך את איסלנד למדינה בעלת צפיפות האוכלוסין הנמוכה ביותר באירופה. כמחצית מתושבי המדינה גרים בעיר הבירה – רייקייאוויק. תושבי המדינה נהנים לא רק משטח גדול אלא גם מנופים מרהיבים, השופעים באגמים, מפלים, הרי געש, קרחונים, שדות לבה וגייזרים. למי שמחפש מקום מרתק ויוצא דופן לבקר בו – איסלנד היא בחירה אידיאלית.

איסלנד יושבה לראשונה בשנת 874 לספירה על ידי מתיישבים מצפון אירופה (סקנדינביה בעיקר). מהמאה ה-13 עד למאה ה-20, איסלנד השתייכה לממלכת נורבגיה ובהמשך לממלכת דנמרק. המדינה הפכה לעצמאית ב-1918 וב-1944 הוכרז על ייסוד הרפובליקה של איסלנד. רוב תושבי איסלנד הם ממוצא נורדי (סקנדינבי) וגאלי (עם ממוצא קלטי). מקורה של השפה האיסלנדית הוא בנורדית עתיקה ויש דמיון בינה לבין דיאלקטים של מערב נורבגיה. עד למאה ה-20 כלכלת האי התבססה על דיג וחקלאות ואיסלנד היתה עניה למדי, אך לאחר מלחמת העולם השניה, ענף הדיג עבר תיעוש מה שהפך את איסלנד לאחת העשירות שבמדינות אירופה.

**פרסומת**משטר ושלטון

איסלנד היא דמוקרטיה המתפארת בפרלמנט העתיק בעולם. מקורו של הפרלמנט האיסלנדי באסיפת נבחרים שהיתה קיימת באי כבר משנת 930 לספירה. בפרלמנט 63 חברים שנבחרים כל ארבע שנים. ראש הממשלה נבחר על ידי הממשלה לאחרי הבחירות, ולרוב מייצג את המפלגה הגדולה ביותר בפרלמנט. לאיסלנד יש גם נשיא, שמשמש בעיקר בתפקיד ייצוגי וחסר כוח ממשי. גם הנשיא נבחר פעם בארבע שנים.

מיקום וגיאוגרפיה

איסלנד ממוקמת במפגש בין צפון האוקיינוס האטלנטי והאוקיינוס הארקטי. על אף שמבחינה גיאוגרפית איסלנד קרובה יותר לגרינלנד, המשתייכת לצפון אמריקה, למעשה היא קרובה יותר ליבשת אירופה מאשר ליבשת אמריקה ולכן מוגדרת כחלק מאירופה, מהבחינות ההיסטורית, התרבותית, הכלכלית והמעשית. איסלנד היא האי ה-18 בגודלו בעולם.

הר הרדוברייד – מרכז איסלנד

כלכלה ומסחר

כיום איסלנד נחשבת לאחת המדינות המפותחות בעולם, וזאת לאחר שעד למאה ה-20 היא היתה אחת מהמדינות העניות ביותר במערב אירופה. כלכלת איסלנד מתבססת על שוק חופשי והמיסים בה נמוכים יחסית. במדינה יש מערכת רווחה המספקת ביטוח בריאות לכלל התושבים וכן השכלה שלישונית (תואר ראשון). בשנת 2007 איסלנד מוקמה במקום השביעי מבין המדינות היצרניות ביותר לנפש ובמקום החמישי מבין המדינות עם התל”ג הגבוה ביותר לנפש. במשך שנים רבות  כלכלת המדינה הסתמכה על דיג וציד לווייתנים, אולם בשנים האחרונות חלה עלייה גם בתעשיות יצרניות ובמתן שירותים, כדוגמת היי טק, פיננסים וביוטכנולוגיה. בנוסף, חלה עלייה ניכרת גם במגזר התיירות ובמיוחד התיירות האקולוגית: כמיליון (!) תיירים מבקרים באיסלנד בשנה – פי שלושה מאוכלוסיית המדינה. עם זאת, בעקבות המיתון העולמי ב-2008 כלכלת איסלנד החלה להידרדר, בין היתר בשל משבר בענף הבנקאות. המשבר הכלכלי גרם לאלפים מתושבי איסלנד לעזוב את האי בעיקר לנורבגיה ולשאר מדינות סקנדינביה. עם זאת, נכון ל-2012 הכלכלה נמצאת בסימן התאוששות בין היתר בשל פעולות שנקטו הממשלה והפרמנט כגון חקיקת חוקי חירום כלכליים והקלות מיסים בענף התיירות. גם לאחר המשבר, איסלנד נחשבת למדינה בעלת יציבות כלכלית גבוהה.

כפר דייגים איסלנדי

**פרסומת**טבע ובעלי חיים

מבחינה גיאולוגית, איסלנד היא חלק מהרכס הצפון-אטלנטי, אשר מהווה את מקום המפגש בין שני לוחות טקטוניים: לוח אירו-אסיה והלוח הצפון-אמריקאי. גילה הגיאולוגי של איסלנד הוא צעיר וזו הסיבה לפעילות הגעשית הנרחבת המתרחשת באי, אשר כוללת בין היתר את  הגייזרים הרבים, סילוני קיטור ומים המתפרצים בעקבות פעילות געשית תת-קרקעית. הפעילות הגעשית והגיאולוגית הנרחבת המאפיינת את איסלנד הביאה לכך שפנים האי מתאפיין בנופים של חול, שדות לבה, הרים וקרחונים. למרות מיקומה הצפוני, איסלנד מתאפיינת באקלים ממוזג וזאת הודות לזרם הגולף, זרם תת-ימי חם שמתחיל במפרץ מקסיקו ומגיע עד לחופי מערב וצפון אירופה.
כאשר האי יושב לראשונה הוא היה מיוער בצפיפות. אולם, המתיישבים ותנאים אקלימיים וגיאולוגיים קיצוניים הביאו לארוזיה של הקרקע שגרמה בתורה לכך שכיום שרק רבע מהאי מתאפיין בצמחיה רציפה. באיסלנד 470 מיני צמחים, שמחציתם נחשבים לצמחים ששרדו בקרחונים מאז עידן הקרח. רוב הצמחיה היא תת-ארקטית ומתאפיינת בשפע של עשבים, צמחי מים וביצות ושיחים. הצמחים נושאי הפרחים (כ-500 מינים) שבאי הם ברובם ממקור אירופאי. רוב היערות באיסלנד הם של עץ הלבנה.

באיסלנד מינים רבים של ציפורים ועופות ים הנמצאים באי במספרים גבוהים וקלים מאד לאיתור – מה שהופך את האי לגן עדן לחובבי צפרות. באי נספרו למעלה מ-300 מיני ציפורים, על אף שרובם רק חולפים באי, ורק 80 מינים שוכנים בו בעונת הרבייה באופן קבוע. כמו כן היא משופעת ביונקים ימיים ומספר יונקי יבשה. על היונקים החיים בבר ניתן למנות את השועל הארקטי, אייל הצפון וכן חורפנים, עכברים, חולדות וארנבים. מתוך אלו, רק השועל הארקטי היה באיסלנד במקור, ואילו שאר היונקים הובאו אליה על ידי האדם. לעתים אף מגיעים לאיסלנד דובי קוטב על גבי קרחונים שנישאים בים מגרינלנד. בגזרת היונקים הימיים ניתן למצוא באיסלנד מספר מינים של כלבי ים, לווייתנים ודולפינים. בנוסף, יש בה למעלה מ-300 מינים של דגים, כאשר אלו כוללים גם דגי ים וגם דגי מים מתוקים השוכנים בנהרות ובאגמים שאיסלנד שופעת בהם. לשמחתם של תושבי האי והמבקרים בו, באיסלנד יש מעט מאד חרקים: יתושים ונמלים, למשל, לא ניתן למצוא בה כלל. בנוסף, בכל האי אין זוחלים או דו חיים.

איל הצפון והשועל הארקטי. מהחברים שתפגשו באיסלנד (צילומים: Isthmus, Ansgar Walk)

תיירות

מאז ומתמיד איסלנד נחשבה ליעד תיירותי למביני דבר. לאחר המשבר הכלכלי וצעדים בונים של הממשלה המקומית, איסלנד הפכה ליעד תיירותי נגיש עם רמת מחירים סבירה המקבילה פחות או יותר לשאר מדינות מערב אירופה. מאז ענף התיירות נמצא בצמיחה מתמדת, עם מגוון תועפות הטבע יחודיות המרוכזות כולן במקום אחד קטן יחסית ותשתית תיירותית מערבית מתקדמת. קל להבין מדוע בוחרים יותר ויותר מטיילים את איסלנד כיעד התיירות המועדף הבא.

מרחצאות גיאותרמיים – אגם מיוואטן

בברכת טיול מהנה!
גיא

על הכותב

גיא גוטרימן הוא תושב איסלנד ובעל חברת Another Iceland מפעילת אתר “איסלנד – המדריך לארץ הקרח והאש”. חברת התיירות היחידה המתמחה בחבילות טיולים לאיסלנד לקבוצות ויחידים, ברשיון משרד התיירות האיסלנדי.ליצירת קשר: טלפון 354-693-2150+ או דוא”ל info@iceland.co.il.
 
צור קשר
פרטי הפונה (חובה למלא)

בנה לעצמך חופשה
מלונות
טיסות
רכב
כדורגל